Türkiye Oturma İzni

Ülkemiz bulunduğu konum nedeniyle üç kıtayı birbirine bağlayan çok önemli bir coğrafya da yer alıyor. Bu nedenle ülkemize her yıl giriş yapan ve burada ikamet eden insan sayısı düzenli olarak artmaktadır. Türkiye de oturma izni sahibi olmak belirli kurallara bağlanmış durumda. Bunu ülke vatandaşlığı ile karıştırmamak gerekiyor. Bildiğiniz gibi oturma izni bir ülkede belirli süre zarfında kalmanıza yardımcı olan bir izindir. Ülkemizde bu izin 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile düzenlenmiştir. Farklı ikamet izinleri bulunmaktadır. Toplam ise 6 farklı izin bulunmaktadır.

Türkiye Oturma İzinler

İçişleri bakanlığı tarafından denetlenen bu durum yukarıda belirtmiş olduğumuz yasa ile düzenlenmiştir. Yabancıların ülkemizde ikamet etmeleri için 6 farklı ikametten birisine sahip olmaları gerekiyor. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Kısa Dönem İkamet İzni

  2. Aile İkamet İzni

  3. Öğrenci İkamet İzni

  4. Uzun Dönem İkamet İzni

  5. İnsani İkamet İzni

  6. İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

Bu izinler ile ilgili çok fazla detay bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığının ilgili internet sayfasına giriş yaparak bunlar ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olunabilir. Ne kadar süre olduklarını ve başvuru için hangi şartları taşımanız gerektiği konularında rahatça bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye İkamet İzni Başvurusu

Vize ile ülkemizde gelen ya da gelmeyen kişilerin 90 günden daha uzun bir süre ülkemizde kalması gerekiyorsa bunun için mutlaka kanunun öngördüğü şekliyle izin alması gerekmektedir. İzni alacak yabancı başvuruyu kendisi yapmalıdır. Eski kanunda aranan refakatçi sistemi artık kullanılmamaktadır. Yabancının hem başvurusu hem de izin belgesi birbirinden ayrı olarak düzenlenecektir. Yapılan düzenleme ile eğer yabancı bir aracı kurum ile anlaşmışsa kurumunda başvuruyu yapmasına izin tanınmıştır. Tabi bunun için yetkili kurumun genel müdürlük tarafından özel izinli olmalıdır.

Oturma izinleri farklı sürelerde verilmektedir. İstanbul’da ikamet edecek olanlar için kısa dönem oturma izni 2 yıla kadar uzamaktadır. Ancak genelde kısa dönem izinler 1 yıllık olmaktadır. Uzun dönem oturma izni almak isteyenler için en önemli şartın 8 yıl ver üzeri bir sürede ülkemizde yaşıyor olması gerektiğidir.

Oturma İzni Başvuru Detayları

Türkiye oturma izni alacakların başvurularını yapmak için önceden hazırlanmaları gerekmektedir. Öncelikle kurum tarafından istenecek olan belgeleri doğru şekilde temin etmesi şarttır.

Oturma izni için İstenilen belgeler ;
pasaport,
dijital vesikalık,
ikamet ettiği açık adres,
sağlık sigortası,
telefon numarası istenmektedir.

Başvuru tarihine özenle hazırlanmak gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz evrakların güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca birer kopyasının kendinizde olması sağlanmalıdır. Oturma izni alacağınız kuruma gittiğinizde göç uzmanları sizinle görüşeceklerdir. Öncelikle hazırlamış olduğunuz evraklar kontrol edilecek, ardından ise ikamet izni için gerekli harcı yatırmanız istenecektir. Tabi bazı ülke vatandaşlarının başvurularında harç ödemeyeceklerini de belirtelim.