Yabancıların Türkiye Çalışma izni

Türkiye sınırları içerisinde çalışmak isteyen tüm yabancıların mutlaka çalışma izni alması gerekmektedir. 4817 sayılı yabancılar kanunu gereğince bu izin belirli bir düzene alınmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı bu izni vermeye yetkili olan kurumları çatısı altında toplamıştır. Bu kanun uluslar arası iş kanununa göre 6735 sayılı yasa ile düzenlenerek resmi gazetede 13 Ağustos 2016 tarihinde düzenlenmiştir. İlk başvuruda çalışma izni maksimum 1 yıl verilmektedir. Daha sonra ki uzatma taleplerinde ise bu süre 2 yıl ve 3 yıl olacak şekilde uzatılmaktadır. Tabi bunun yanında süresiz çalışma izni de verildiğini eklememiz gerekiyor.

Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Çalışma izni almak isteyen yabancı ilk olarak başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun için iki tür başvuru seçeneği bulunmaktadır. Yurtiçi Başvuru ve Yurtdışı Başvuru olarak ayrılan bu seçenekler arasında ufak farklılıklar vardır. Ülkemizde ikamet tezkeresi alan ve bunu en az 6 ay olarak şekilde bulunduran kişi başvurusunu gerekli belgeleri hazırlayarak Çalışma Bakanlığına yapabilir. Yurtdışı başvurusu içinse ikamet tezkeresi aranmamaktadır. Yabancı bulunduğu ülkede ki Türk temsilciğine giderek başvuru da bulunması gerekmektedir. Tabi bununla birlikte ülkemizde çalışacağı kurumunda gerekli olan belgeleri hazırlayarak bakanlığı iletmesi gerekmektedir. Bu iki işlem aynı anda yapılmalıdır.

Çalışma izni için başvuru yaparken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle ilk başvuru çok önemlidir. Çünkü ilk başvuru da çalışma izni alınamazsa aynı kişi aynı işyerinde başvuru yapabilmek için 1 sene beklemek zorundadır. Reddedilmek farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir. Ancak genellikle izin için gerekli olan belgelerin eksik iletilmesinden kaynaklanmaktadır.

Çalışma İzni Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çalışma izni almak için bakanlığa başvuru yapmadan önce gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu belgeler eksiksiz ve bakanlık tarafından istenecek şekilde hazırlanıp, sunulmalıdır. Aksi taktirde reddedilme ihtimali çok yüksektir. Bu belgeler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • İşveren tarafından hazırlanan ikamet senedi
  • İşverene ait kimlik fotokopisi
  • Çalışacak yabancının kimlik fotokopisi
  • İşveren tarafından çalışana yapılacak olan davetiye
  • Çalışma izin dilekçesi
  • İşveren ile çalışan arasında yapılan sözleşme
  • İşverenin E-Devlet şifresi
  • İşverene ait nüfus sureti örneği
  • Çalışana ait 4 adet fotoğraf
Çalışma İzni Değerlendirme Kriterleri

Çalışma izni başvurusu doğru şekilde yapıldıktan sonra değerlendirme bakanlık tarafından önceden hazırlanmış olan kriterlere göre yapılacaktır. Kriterler arasında işverenin en az 5 Türk vatandaşı çalıştırması, en az 100 bin TL sermayesinin olması en önemli kriterlerden iki tanesidir. Toplam 10 tane kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerinden hepsinden başarı ile geçmeyi başaran yabancı çalışan için izin verilecektir. Süresiz çalışma izni başvurusuna sadece ülkemizde en az 8 yıldır çalışan ya da uzun dönem olacak şekilde çalışma iznine sahip olanlar yapabilecektir. İlk defa başvuru yapanlar kısa süreli çalışma izni için başvuru yapabilir.